Makro a detailní fotografie květin - E-kniha

Zonerpress vydal 160-ti stránkovou e-knihu zaměřenou na  Makro a detailní fotografie květinjejímž autorem je Pavel Kocur. Kromě textové části, vás příjemně překvapí nádherné ukázky fotografií, pořízených při dodržení pravidel a zkušeností prezentovaných autorem.
Produktovou webovou stránku e-knihy najdete ZDE
Ke každému fotografovanému objektu bychom měli vždy přistupovat specifickým způsobem. Jsme v interiéru? V exteriéru a fouká vítr – veliký nepřítel makro a detailní fotografie květin? Jsme v zahraničí bez příslušenství? Co osvětlení scény? Je zamračeno či snad prší? Mohu přijít zítra? Mohu počkat na příští jaro, až květiny opět rozkvetou?
E-kniha je zaměřena na fotografování malých (drobných či miniaturních) objektů, v našem případě květin, přesněji – rostlin. Focení květin je, v rámci fotografie, velmi oblíbenou tematikou. V knize se ale setkáte i s dalšími – nekvetoucími – rostlinami. Pokud je fotografovaný objekt zachycen na snímači s faktorem zobrazení 1:1 hovoříme o makrofotografii. Při zvětšeních větších než 5:1 bychom se dostali do oblasti mikrofotografie, tedy mimo rámec této knihy. V mnoha případech fotografujeme květiny, které spadají do kategorie „detailní fotografie“. Faktor zobrazení je pak menší než 1:1. Pokud jste někdy zkoušeli fotografovat květiny, víte, že to není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Výrazné, syté barvy, lesklé plochy listů, zajímavé textury, ladné tvary i spleť drobných detailů – to je jenom stručný výčet toho, čím na nás květiny působí a co by měl fotograf dokázat zachytit a na fotografii ještě zvýraznit. Pokud k tomu přidáte ještě problematiku makrofotografie a fotografie z blízka, dostanete zhruba obsah této elektronické publikace.
Výběr z obsahu e-knihy
1 Úvod 
2 Makro a detail
3 Fotoaparát pro makro a detailní fotografi
4 Hloubka ostrosti ; faktory ovlivňující hloubku ostrosti
5 Způsoby ostření 
6 Expozice v makrofotografii a v detailní fotografii
7 Barvy a jejich jas v makrofotografii
8 Vyvážení bílé
9 Manipulace s obrazem 
10 Pozadí v makrofotografii
11 Světlo v makrofotografii
11.1 Přirozené světlo
11.2 Umělé světlo LED
11.3 Blesk
12 Stativ
13 Stativová hlava 
14 Základní výbava fotografa
Autor je především praktický fotograf a své zkušenosti nabízí všem čtenářům, kteří mají o makrofotografii a detailní fotografii květin zájem. Čím fotografovat, jak pracovat s kompozicí, jak květiny nasvítit, jak přesně zaostřit, jaké problémy přináší fotografování v exteriéru a jak je řešit to je jenom několik příkladů toho, co se v knížce dočtete.
Ukázku z e-knihy najdete na TÉTO adrese.